کنترل قوای جنسی و راهکارهای آن

1. توبه، بازگشت به سوی پروردگار مهربان و یاری خواستن از او.

2.خود را در معرض عوامل تحریک کننده قرار ندهید.

3. بسیار یاد آخرت کنید و نتایج اعمال دنیویتان را بررسی کنید.

4. قرآن را تلاوت کنید و به تلاوت قرآن گوش فرا دهید و قلبتان را به آن آرامش دهید.

5. برای زندگی روزانه ی خود برنامه ریزی کنید و سعی کنید که در شبانه روز کمترین زمان ممکن را به بطالت بگذرانید.

6. از همنشینی با کسانی که این حس شما را به هر طریقی برمی انگیزانند بپرهیزید.

7. تا می توانید روزه بگیرید اما تا جایی که به سلامتی تان آسیب نرسد.

8. از تخیلات شیطانی با ذکر نام پروردگار دوری کنید.

9. لحظات قبل از خواب را به قرائت دعا و یا کتابهای سودمند سپری کنید.

10. تا زمانی که به طور کامل خسته نیستید و تشنه ی خواب نشدید به بستر نروید.

11. سعی کنید در مکانی که شخص دیگری حضور ندارد توقف نکنید.

12. ورزش کنید و عضو تیم های ورزشی شوید.

13. در مورد زندگی علما و بزرگان دین مطالعه کنید.

14. غذای سالم و تازه صرف کنید.

15. لباسهای تنگ و چسبان نپوشید.

16. به اهمیت تقوا ایمان بیاورید و به آن عمل کنید.

17. عبادات و فرائض مستحب دین را به جا آورید.

18. نعمت های الهی را یادآور شوید و آنها را شکر کنید حتی به زبان.

19. از مشکلات اطرافیانتان گره گشایی کنید .

20. یقین کنید که خداوند شما را دوست دارد و ناظر اعمال شماست.

ازدواج دومین راهکار دوری از روابط نا مشروع

 برای چگونگی دستیابی به ازدواج سالم و دائم شما دوستان را به مبحث " نمره ی شما در انتخاب همسر"  درهمین سایت ارجاع می دهیم

ازدواج موقت ومسائل مربوط به آن

نظر قرآن و ائمه علیه السلام  درباره ازدواج موقت

1.قرآن کریم از ازدواج موقت با واژه ی متعه یاد کرده است.

2. سوره ی نساء آیه ی 24 سوره مربوط به ازدواج موقت است.

3. این آیه در ادامه آیات مربوط به بیان شان و جایگاه ارتباط زناشویی در قالب حلال و حرام است و نوعی دیگر از ازدواج را بیان می کند.

4. هشام از امام صادق(ع) نقل می کند که ایشان فرمودند: همانا دوست دارم که مومن از دنیا نرود مگر آنکه ازدواج موقت کرده باشد هر چند یک مرتبه

5. امام باقر(ع): خداون ازدواج موقت را در کتاب خود حلال فرموده است وسنت پیامبر نیز آن را جایز دانسته پس تا روز قیامت حلال است.

6. امام صادق (ع): خداوند متعال مشروباتی را که موجب مستی می شود بر شیعیان ما حرام فرموده است و در عوض برای ایشان ازدواج موقت را حلال کرده است.

7. امام علی علیه السلام: اگر" عمر" زودتر از من به خلافت نمی رسید و ازدواج موقت را قدغن نمی کرد، هیچ کس جز فرو مایگان مرتکب زنا نمی شدند.

8. امام باقر(ع): هنگامی که رسول خدا شبانه به آسمان عروج نمود جبرئیل نزد حضرتش آمد و گفت: ای محمّد خداوند تبارک و تعالی می فرماید: در میان پیروانت، گناهان آنانی که ازدواج موقت نموده اند، بخشوده ام

9. امام صادق(ع): مردی که ازدواج موقت نماید، به هنگام غسل خداوند متعال با هر قطره آبی که از غسل نمودن اوبه زمین می رسد هفتاد فرشته می آیند که برای او تا روز قیامت استغفار می کنند.

10.امام صادق(ع): فرشتگان کسی را که از سنت ازدواج موقت روی گردان است را تا روز قیامت نفرین می کنند.

* حضرت رضا (ع) برای برخی از پیروان خویش بدین مضمون نوشت: غرق در این نشوید که ازدواج موقت نمایید(که متعه حلال است) بلکه هدفتان احیاء سنت پیامبر(ص) باشد، پس دلمشغولی شما به ازدواج موقت باعث نشود که از خانه و همسرانتان فاصله بگیرید که در این صورت موجب کفر و آزردگی آنان می شود و به آن کسی که دستور به ازدواج موقت داده است نفرین می فرستند و در نتیجه باعث این می شود که ما را لعنت بنمایند.

احکام شرعی ازدواج موقت

مسأله ۲۳۳٠ ـ در زناشوئى چه دائم ، و چه غير دائم بايد صيغه خوانده شود ، و تنها راضى بودن زن و مرد ، و همچنين نوشتن ـ بنابر احتياط واجب ـ كافى نيست ، و صيغه عقد را يا خود زن و مرد مى‏خوانند ، و يا ديگرى را وكيل مى‏كنند كه از طرف آنان بخواند .

مسأله ۲۳۳۱ ـ وكيل لازم نيست مرد باشد ، زن هم مى‏تواند براى خواندن صيغه عقد از طرف ديگرى ، وكيل شود .
مسأله
۲۳۳۲ ـ زن و مرد تا اطمينان نكنند كه وكيل آنها صيغه را خوانده است ، نمى‏توانند به يكديگر نگاه محرمانه نمايند ، و گمان به اينكه وكيل صيغه را خوانده است كفايت نمى‏كند ؛ بلكه اگر وكيل بگويد صيغه را خوانده‏ام ، ولى اطمينان به گفته او نباشد ، احتياط واجب آن است كه بر آن ترتيب اثر ندهند .

مسأله ۲۳۳۴ ـ يك نفر مى‏تواند براى خواندن صيغه عقد دائم ، يا غير دائم از طرف دو نفر وكيل شود ، و نيز انسان مى‏تواند از طرف زن وكيل شود و او را براى خود به طور دائم يا غير دائم عقد كند ، ولى احتياط مستحب آن است كه عقد را دو نفر بخوانند .

مسئله 2387-ازدواج موقت اگر چه براى لذت بردن هم نباشد ، صحيح است ، ولى نمى‏شود زن شرط كند كه مرد از او هيچ لذت جنسى نبرد .

مسأله ۲۳۸۸ ـ احتياط واجب آن است كه شوهر بيش از چهار ماه با همسر موقت خود اگر جوان باشد نزديكى را ترك نكند .
مسأله
۲۳۸۹ ـ زنى كه متعه مى‏شود ، اگر در عقد شرط كند كه شوهر با او نزديكى نكند ، عقد و شرط او صحيح است ، و شوهر فقط مى‏تواند لذتهاى ديگر از او ببرد ، ولى اگر بعداً به نزديكى راضى شود ، شوهر مى‏تواند با او نزديكى نمايد ، و همچنين است حكم در عقد دائم .

مسأله ۲۳۹٠ ـ زنى كه متعه شده است اگر چه آبستن شود حقّ خرجى ندارد .

مسأله ۲۳۹۱ ـ زنى كه متعه شده است حقّ همخوابى ندارد ، و از شوهر ارث نمى‏برد ، و شوهر هم از او ارث نمى‏برد ، و چنانچه ارث بردن را ـ از يك طرف يا از هر دو طرف ـ شرط كرده باشند ، صحت اين شرط محل اشكال است ، ولى مراعات احتياط ترك نشود .

مسأله ۲۳۹۲ ـ زنى كه متعه شده است اگر چه نداند كه حقّ خرجى و همخوابى ندارد ، عقد او صحيح است ، و براى آنكه نمى‏دانسته است ، حقّى بر شوهر ندارد .

مسأله ۲۳۹۳ ـ زنى كه متعه شده است مى‏تواند بدون اجازه شوهر از خانه بيرون برود ، ولى اگر بواسطه بيرون رفتن ، حقّ شوهر از بين مى‏رود ، بيرون رفتن او حرام است ، ـ و بنابر احتياط مستحب ـ در صورتى كه حقّ شوهر از بين نرود ، بدون اجازه او از خانه بيرون نرود .

مسأله ۲۳۹۷ ـ اگر مرد مدت ازدواج زن را ببخشد ، چنانچه با او نزديكى كرده بايد تمام مهرى را كه قرار گذاشته است به او بدهد ، و اگر نزديكى نكرده واجب است نصف مهر را بدهد .

مسأله ۲۳۹۸ ـ مرد مى‏تواند زنى را كه متعه او بوده و هنوز عدّه‏اش تمام نشده است ، به عقد دائم خود در آورد ، يا اينكه دوباره متعه نمايد ، ولى اگر هنوز مدت ازدواج موقت تمام نشده است و عقد دائم كند ، عقد باطل است ، مگر اينكه مدت باقيمانده را به او ببخشد ، سپس عقد كند .           

دستور خواندن عقد

مسأله ۲۳۳۶ ـ اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند ، بعد از آنكه مدّت و مهر را معيّن كردند ، چنانچه زن بگويد : «زَوَّجْتُكَ نَفْسِي فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ» ، بعد بدون فاصله قابل توجهى مرد بگويد : «قَبِلْتُ» ، صحيح است . واگر ديگرى را وكيل كنند ، و اول وكيل زن به وكيل مرد بگويد : «زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتِي مُوَكِّلَكَ فِي المُدَّةِ المَعْلُومَةِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ» پس بدون فاصله قابل توجهى وكيل مرد ، بگويد : «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ لِمُوَكِّلِي هكَذا» ، صحيح مى‏باشد

شرایط عقد

مسأله ۲۳۳۷ ـ عقد ازدواج چند شرط دارد :

أول : آنكه ـ بنابر احتياط واجب ـ به عربى خوانده شود ، و اگر خود مرد وزن نتوانند صيغه را به عربى بخوانند ، مى‏توانند به غير عربى بخوانند ، و لازم نيست وكيل بگيرند ، امّا بايد لفظى بگويند كه معنى «زَوَّجْتُ» و «قَبِلْتُ» را بفهماند .
دوم : مرد و زن ، يا وكيل آنها كه صيغه را مى‏خوانند قصد انشاء داشته باشند ، يعنى اگر خود مرد و زن صيغه را مى‏خوانند ، زن به گفتن «زَوَّجْتُكَ نَفْسِي» قصدش اين باشد كه خود را همسر او قرار دهد ، و مرد به گفتن «قَبِلْتُ التَّزْوِيجَ» همسر بودن او را براى خود قبول بنمايد ، و اگر وكيل مرد و زن صيغه را مى‏خوانند ، به گفتن «زَوَّجْتُ» و«قَبِلْتُ» قصدشان اين باشد كه مرد و زنى كه آنان را وكيل كرده‏اند ، زن و شوهر شوند .

سوم : كسى كه صيغه را مى‏خواند بايد عاقل باشد ، و اگر براى خود مى‏خواند بايد بالغ نيز باشد ، بلكه ـ بنابر احتياط ـ عقد كودك نا بالغ مميّز براى ديگرى كافى نيست ، و اگر خواند بايد طلاق دهند ، يا دوباره عقد بخوانند .

چهارم : اگر وكيل زن و شوهر ، يا ولىّ آنها صيغه را مى‏خوانند ، در موقع عقد ، زن و شوهر را معيّن كنند ، مثلاً اسم آنها را ببرند يا به آنها اشاره نمايند ، پس كسى كه چند دختر دارد ، اگر به مردى بگويد : «زَوَّجْتُكَ اِحْدى بَناتِي» يعنى همسرِ تو نمودم يكى از دخترانم را ، و او بگويد : «قَبِلْتُ» يعنى قبول كردم ، چون در موقع عقد دختر را معيّن نكرده‏اند ، عقد باطل است .
پنجم : زن و مرد به ازدواج راضى باشند ، ولى اگر ظاهراً كراهت داشته باشند و معلوم باشد قلباً راضى هستند ، عقد صحيح است .

مسأله ۲۳۳۸ ـ اگر در عقد يك حرف يا بيشتر غلط خوانده شود كه معنى آن را عوض نكند ، عقد صحيح است .

مسأله
۲۳۴۳
ـ دخترى كه به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ، يعنى مصلحت خود را تشخيص مى‏دهد ، اگر بخواهد شوهر كند ، چنانچه با كره باشد و متصدى امور زندگانى خويش نباشد ، بايد از پدر ، يا جدّ پدرى خود اجازه بگيرد ، بلكه ـ بنابر احتياط واجب ـ اگر خود متصدى امور زندگانى خويش باشد نيز بايد اجازه بگيرد ، و اجازه مادر و برادر لازم نيست .
مسأله
۲۳۴۴ ـ اگر دختر باكره نباشد ، يا اينكه با كره باشد ولى پدر يا جدّ پدرى اجازه ندهند كه با مردى كه همتاى او شرعاً و عرفاً مى‏باشد ازدواج كند ، يا اينكه حاضر نباشند در امر ازدواج دختر به هيچ وجه مشاركت كنند ، يا آنكه اهليت اجازه دادن از جهت ديوانگى ، يا مانند آن را نداشته باشند ، در اين موارد اجازه آنان لازم نيست ، و همچنين اگر اجازه گرفتن از آنان به جهت غائب بودن ، يا غير آن ممكن نباشد ، و دختر حاجت زيادى در همان وقت به ازدواج داشته باشد ، اجازه پدر و جد لازم نیست

مسأله ۶ ـ اگر مجتهد أعلم در مسأله‏اى فتوى دهد ، مقلّد نمى‏تواند در آن مسأله به فتواى مجتهد ديگر عمل كند .
ولى اگر فتوى ندهد ، و بفرمايد احتياط آن است كه فلان طور عمل شود ـ مقلّد بايد يا به اين احتياط كه احتياط واجبش مى‏گويند عمل كند ، و يا به فتواى مجتهد ديگرى (که بنا بر احتیاط ندارد) ـ با رعايت الأعلم فالأعلم ـ عمل نماید
.

توجه: برخی از مراجع اذن پدر را در ازدواج دختر باکره شرط نمی دانند.

منبع: رساله آیت الله سیستانی

2220 :تعداد دفعات بازید بخشها
 
© 2010 Quran-Times team, All Rights Reserved.