مطالبی که در این بخش حضورتان تقدیم می گردد مقتبس از کتاب "جدیدترین روش حفظ مبتنی بر فهم قرآن کریم" به تألیف (مؤسسه علمی فرهنگی عصر قرآن-واحد آموزش) بوده و کپی برداری و ذکر مطالب آن آزاد می باشد. 

مقدمه:

« واقعاً! شما تمام قرآن را حفظ کرده‌اید؟ » این سؤال همیشه توسط مردم از شخصی که حافظ قرآن است، پرسیده می‌شود. لحنی تعجب‌آمیز همراه با تحسین و نگاهی مشتاق و سراسر مهر، کلمات فوق را همراهی می‌کند.

حافظ قرآن جایگاه خاصی در بین همه ی مردم دارد، او را دوست دارند، احترامش را لازم می‌دانند و علاقه دارند از نظرات او بیشتر آگاه شوند. «چه شد که این فرد رو به قرآن آورد؟ چرا شب و روز خود را وقف قرآن کرد تا بتواند این کلام بی‌مثال را حفظ کند؟ خدای مهربان در وجود او چه دید که توفیق حفظ کلام خود را به او داده است؟» اینها جزء سؤالات مردم هستند.

به راستی چرا چنین دیدگاهی در قلب مردم برای حاملان قرآن وجود دارد؟ آیا صرف اینکه شخصی با کوشش و مجاهدت قرآن را حفظ کند، باعث جلب این توجه خاص مردم شده است؟ و یا ماورای این صورت ظاهر، باطنی زیبا وجود دارد که مردم با فطرت پاک خود آن را می‌بینند؟ بله، حافظ قرآن، حامل کتابی معمولی نیست؛ او آیات و سوره‌هایی را در ذهن و روح خود جا داده است که خداوند حکیم از یکایک حروف، کلمات، جملات و ... آن مقصود خاصی داشته است، نور، هدایت، شفا، موعظه، بلاغت، فصاحت، بدیع، بیان، رحمت، بشارت، ثبات و ... هزاران عنصر بی‌همتا را در کلام خود جای داده است.

معجزه بودن قرآن منحصر در بلاغت و فصاحت آن نیست؛ چنان‌که علامه ی شهیر سید محمدحسین طباطباییرحمه‌الله، صاحب تفسیر المیزان، می‌فرماید: اگر معجزه بودن قرآن فقط منحصر به بلاغت و فصاحت آن بود، دیگر معنی نداشت که خداوند، جن و انس را به تحدی (آوردن کتابی مانند قرآن) بخواند؛ زیرا بسیاری از انسانها زبان عربی را نمی‌دانند. پس در هر یک از آیات و سوره‌های قرآن علاوه بر نکات ظریف، بلیغ و فصیح، هزاران نکته وجود دارد که آن را از سایر کتابها ممتاز می‌کند و این‌گونه است که قرآن شد معجزه ی جاودان خداوند عزیز و حکیم.

حافظ قرآن، وجودش مالامال از این سرمایه ی گرانقدر است. پس قطعاً او از گنجینه‌ای که درون خود دارد بهره‌ها می‌برد که یکی از آثار آن جلب قلبهای مردم به سوی اوست: « فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوِی إِلَیهِمْ»[1].

قرآن دارای کشش و جاذبه برای حفظ شدن در سینه‌هاست. نه شعر است و نه نثر، اما به طرز زیبایی، نکات مثبت هر دو را دارد. برای هر علاقه‌مندی، قرآن دریایی است که هر چه در آن شنا کند، هر روز با مطالب جدید مواجه می‌شود و هیچ‌گاه به عمق آن نمی‌رسد و همیشه تازه و بدیع است. بنابراین یکی از عوامل گرایش به حفظ قرآن همان جان و حقیقت کلام الهی است. عامل دیگر، اهتمام عملی و گفتاری پیامبر بزرگوار اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله به حفظ قرآن می باشد، لذا حفظ قرآن در دل مردم جایگاه ویژه‌ای دارد البته به هیچ عنوان نمی‌توان نقش اجتماع و فرهنگ را در ارزش گذاری های فردی فراموش کرد. از این رو در جامعه‌ای که به حفظ قرآن اهتمام می‌ورزند، گرایش به حفظ، چندین برابر جامعه‌ای است که به این امر بی‌تفاوت است.

نظر به استقبال روز افزون مردم خاصه جوانان عزیز، به زمینه های مختلف علوم قرآنی به ویژه حفظ و تمایل به رفع  مشکلاتی که در این راه با آن برخورد می نمایند و گاهی دچار سردرگمی شده و نمی دانند چگونه بهترین روش و شیوه ی حفظ قرآن را دنبال کنند، برآن شدیم که با بازخوانی روشهای معمول و گاه ناکارآمد، طرح و شیوه جدیدی از حفظ قرآن را ارائه نموده تا ضمن رفع اشکال روشهای رایج، بر کارآمدی و کاربردی تر کردن آنها بیافزاییم.

لازم به ذکر است که روش مذکور مستخرج سالها مطالعه و تمرین و بررسی بوده و در عمل هم بازدهی خود را به نحو احسن نشان داده است. لذا خواهشمندیم که مشتاقان به امر حفظ، به دقت مطالب ذیل را مطالعه نموده، موارد مذکور را در حفظ قرآن کریم به کار بندند.

 

 

3945 :تعداد دفعات بازید بخشها
 
© 2010 Quran-Times team, All Rights Reserved.