یکی از رایجترین مشکلات حفاظ، عدم تمرکز گیری لازم برای امر حفظ قرآن است. لازم به توضیح است که ایجاد تمرکز بستگی به عوامل مختلف روحی و جسمی دارد و باید شرائط آن فراهم باشد. اما پزشکان راه کارها و تمرینهایی را برای ایجاد تمرکز بیان کرده اند که اختصارا به برخی از آنان اشاره می کنیم. بیان این نکته حائز اهمیت بسیار است که تمرکز گیری یکی از ارکان مهم و اصلی برای حافظ است و بدون آن مشکلات فراوانی در امر حفظ کل قرآن برای حافظ پیش می آید و اگر بگوئیم حفظ بدون آن ممکن نیست، اغراق نکرده ایم.

 تمرکز گیری به این معناست که شما بتوانید در یک زمان مشخص به یک موضوع فکر کنید و اصطلاحا حواستان پرت نشود و فکر خود را در یک موضوع مشخص، متمرکز کنید.

 تمرین تمرکز:

 سه موضوع متفاوت را انتخاب کنید و برای یک دقیقه فقط به موضوع اول فکر کنید. سپس دقیقه دوم را اختصاص به موضوع دوم دهید و دقیقه سوم به موضوع سوم. سعی کنید در بین فکر کردن به موضوعتان، فقط به آن فکر کرده و به دو موضوع دیگر فکر نکنید.

 در مرحله بعد زمان را بیشتر نموده و برای مثال یک دقیقه را، به دو دقیقه و یا بیشتر ارتقاء دهید.

 با این تمرین شما می توانید ذهن خود را متمرکز در یک موضوع خاص کنید.

 2- حواست را جمع كن :

 هنگامي كه حواستان پرت مي شود و ذهنتان سرگردان است، مرتب به خودتان هشدار دهيد كه « حواست را جمع كن! » يا « الان اينجا باش!»

 3- روش عنكبوتي :

 اگر تار عنكبوت را تحريك كنيد تار تكان مي خورد و عنكبوت نسبت به جنبش تار ، از خود واكنش نشان داده و مي خواهد علت حركت را بيابد  ولي وقتي چندين بار اين عمل را تكرار كنيد ، خواهيد ديد كه عنكبوت ، ديگر نسبت به حركت تار ، هيچ عكس العملي از خود نشان نمي دهد و متوجه مي شود كه حشره اي به دام او نيفتاده است. اين روش را  ياد بگيريد و در برابر حواس پرتي تسليم نشويد وفتي كسي وارد اتاق مي شود يا صدايي را مي شنويد نبايد حواستان پرت شود. شما بايد تمركز را براي هدفي كه در ذهن داريد حفظ كنيد.

 4- فرصتي براي افكار مزاحم :

 زمان ويژه اي را به فكر كردن درباره مسائلي كه به ذهن  شما  خطور مي كند و تمركز تان را بهم مي زند اختصاص دهيد مثلاً ساعت سه الی چهار بعدازظهر. در صورت اختصاص دادن زمان، تكنيك حواست را جمع كن بسيار مفيد مي باشد.

 نكته آخر: در زمان استراحت قدم بزنيد و هنگامي كه كاري را با موفقيت انجام می دهید براي خود جايزه و پاداش در نظر بگيريد.

 *** البته ممکن است روشهای دیگری هم ذکر شده باشد که مطالعه آنها خالی از لطف نباشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2744 :تعداد دفعات بازید بخشها
 
© 2010 Quran-Times team, All Rights Reserved.