شیوه حفظ

 مجموعه علمی فرهنگی عصر قرآن پس از سالها تلاش و مطالعه و بررسی روشهای موجود در کشور در خصوص نحوه تدریس قرآن کریم و شیوه های حفظ آن و استخراج مشکلات و خلأهای روشهای موجود و بعضا ناکارامد، طرح جدید و نوینی در حوزه ی حفظ که مبتنی بر فهم قرآن بوده را ارائه نموده، که متشکل از ده اصل می باشد. چهار اصل آن در رابطه با شیوه ی جدید حفظ قرآن و شش اصل دیگر در خصوص روش برداشت از قرآن می باشد.

 بنا بر نیاز این مقام، به توضیح چهار اصل حفظ می پردازیم و در ادامه موارد مفید دیگری را نیز در این رابطه توضیح می دهیم.

 لازم به ذکر است که روش آموزشی نوین برداشت از قرآن در قالب کتابی مفصل، در دست نگارش است و به بزودی به علاقه مندان عرضه خواهد شد.

اصل اول

 استفاده از تصویر ذهنی آیات و صفحات

 یکی از راه های مناسب حفظ، داشتن تصویر ذهنی از محفوظات است. مغز انسانها اشیاء، نوشته ها، تصاویر و ... که از آنها تصویر قبلی ذهنی دارند را بهتر به خاطر می سپارد. برای نمونه اگر شما به تابلویی که در منزل دارید چندین بار نگاه کنید، ناخداگاه از آن تصویری در ذهن شما ایجاد می شود. این تصویر می تواند شامل جزئیات فراوانی باشد که در منظر اول، شما به آن توجهی ندارید. فرض کنید که در مکانی دیگر، همان تابلو را مشاهده کنید. چه اتفاقی می افتد؟ بلافاصله ذهنتان شما را به سوی تصویر قبلی این تابلو که در ذهن دارید هدایت می کند، یعنی تابلوی خودتان در  خانه و این باز آوری اطلاعات ممکن است همراه با جزئیات فراوانی باشد، مانند: نحوه ی خرید تابلو، شخصی که آن را به شما هدیه داده، یا اینکه چه کسی آن را نصب کرده و غیره. بنابراین می بینید که تصاویر ذهنی چه قدر در به خاطر سپردن و تثبیت اطلاعات در ذهن به شما کمک می کند.

 از این تکنیک می توان در حفظ قرآن استفاده نمود:

 پیشنهاد می شود که قبل از حفظ صفحه ی مد نظر، سعی کنید از آن تصویر قوی در ذهن خود ایجاد کنید. نگاه کردن دقیق به صفحه و به خاطر سپردن جایگاه آیه در صفحه می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

 اما از همه مهمتر برای تصویر سازی ذهنی، توجه به ترجمه و تفاسیر آیات صفحه می باشد. ابتدا به ترجمه آیات پرداخته و ضمن مطالعه ترجمه ی صفحه، سعی کنید معنای کلمات سخت آن صفحه را به ذهن بسپارید. سپس به تفسیر آیات پرداخته و مختصری از تفسیر آیات مربوطه را مطالعه نمایید تا ضمن بهره مندی از تفسیر، تصویری کاملا قوی از صفحه در ذهن شما پدید آید،  سپس صفحه را به روشی که ذیلا خواهد آمد حفظ نمایید.

 اگر در غالب کلاس قرآن را حفظ می کنید، پیشنهاد می شود که ساعت کلاس را به پرسش و پرداختن به ترجمه و مختصر تفسیر گذرانده و امر حفظ را در منزل انجام دهید. در واقع تصویر ذهنی از صفحه یا صفحات، قویا در کلاس ایجاد می شود و در منزل آنها را راحت تر حفظ کنید.

 خواهید دید که با این روش حفظ صفحاتی که از آنها تصویر ذهنی گرفتید، در مقایسه با صفحاتی که تصویری از آنها در ذهن شما حک نشده، بسیار بسیار سهل تر و راحت تر خواهد بود.

8291 :تعداد دفعات بازید بخشها
 
© 2010 Quran-Times team, All Rights Reserved.