اصل دوم :استفاده از تکنیک برجسته سازی

اگر از شما سئوال شود که چه خاطراتی از مسافرت خود دارید قطعا تمام دقائق آن را به خاطر نیاورده، بلکه نکات برجسته ی آن را بیان می کنید. حال ممکن نکات برجسته ی سفر شما مثبت و یا منفی باشد. نکته ای که حائز اهمیت است این است که نکات برجسته، کمک می کند که اطلاعات قبل و بعد آن، در ذهن شما بازآوری شود. این یکی از قابلیتهای ذهن شماست که برجسته ها، نقطه ی ثقل  بازآوری سریع تر اطلاعات در مغز شماست. از این تکنیک می توان با اتکاء به فهم قرآن، در جهت حفظ آیات استفاده نمود.

توضیح اینکه شما در هر صفحه، یک آیه را با توجه با مفهوم و موضوع  در ذهن برجسته کرده و آن را در قرآن مخصوص حفظ خود، رنگی می کنید (که در یک نگاه برای شما برجسته باشد) و به ذهن  بسپارید که مثلا این آیه در این صفحه در مورد حضرت علی (ع) و یا هر موضوع دیگری است و موضوع آن را کاملا به ذهن بسپارید.

با کمک این تکنیک شما این قابلیت را پیدا می کنید تا ارتباط مفهومی و معنایی بین آیات را پیدا نموده و آیات قبل و بعد از آیه مورد نظر را به یاد آورید.

پیشنهاد می شود که برای حفظ یک صفحه، ابتدا آیه ی برجسته ی آن را حفظ نمایید تا شکل برجستگی آن کاملا در مغزتان حک شود. بعد از حفظ آیه ی برجسته در صفحه، شروع به حفظ ترتیبی از اول صفحه نمایید.

مزیت بسیار خوبی که این روش دارد این است که علاوه بر به یاد آوردن جایگاه آیه در ذهن و بعد از آن آیات دیگر، شما تبدیل به یک معجم موضوعی قرآن می شوید و در مورد موضوعات مختلف، آیات را به شکل برجسته در ذهن خواهید داشت و این توانمندی علمی بسیار مطلوبی است که در مورد موضوعات مختلف، آیات مربوطه را تلاوت می کنید.(دقت کنید)

دیگر مزیت این شیوه این است که اگر سابقه ی کار حفظ قرآن را داشته باشید، می دانید که دو مشکل عمده ای که حفاظ از آن رنج می برند، سلسله خوانی و انتقال صفحه می باشد. برخی حفاظ، آیه را می خوانند اما برای اتصال آیه، به آیه ی بعد، دچار مشکل می شوند و به همین نحو در انتقال صفحه.

یکی از برکات دیگر این روش، برطرف شدن این دو مشکل است چرا که شما با توجه به موضوع آیه، آن را در صفحه برجسته کردید و لذا ارتباط بین آیات را دانسته و در نتیجه، هنگام سلسله خوانی و انتقال صفحه، بسیار کمتر مشکل خواهید داشت.

اگر دقت کنید، آیاتی که داستانی را ذکر می کنند را راحت تر حفظ کرده و سهل تر آنها را به یاد می آورید. چرا؟ به این دلیل که ارتباط بین آیات برای شما روشن است. روش فوق این مهم را، همانند آیات داستانی، برای شما میسر می نماید.

 

شیوه ی اتخاذ آیات برجسته در هر صفحه

از آنجایی که آیات برجسته در هر صفحه بر اساس موضوع انتخاب می شوند، پیشنهاد می شود که در صفحات هر سوره، از موضوعات مختلف و متفاوت استفاده شود. برای نمونه سوره ی مبارکه ی بقره که دارای چهل و نه صفحه می باشد در هر صفحه، یک موضوع انتخاب شده و در نتیجه شما چهل و نه موضوع متفاوت از سوره ی مبارکه ی بقره، به عنوان آیه ی برجسته در هر صفحه خواهید داشت.

استفاده از تفاسیر موضوعی شما را در انتخاب آیه ی برجسته کمک می کند و یا اگر ذهنیتی در مورد آیه ای داشتید می توانید با انتخاب موضوع، برای آیه ی مد نظر، همان را برای خود برجسته کنید.

بعد از انتخاب یک آیه به عنوان آیه ی برجسته، آن را در صفحه ی قرآن حفظ خود، رنگی کنید که برجسته بودن آن در یک نگاه کاملا مشهود باشد. بدین سان با باز نمودن صفحه قرآن، کاملا آیه ی مد نظر به چشم آمده و توجه شما را به خود جلب می کند.

قرآن حفیظ (سوره ی مبارکه ی بقره) که به اهتمام واحد تحقیقات موسسه علمی فرهنگی عصر قرآن، به چاپ رسیده، بر اساس همین روش بوده و لذا حفاظ گرامی می توانند با تهیه قرآن مذکور، از آن بهره مند گردند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر مزیت این قرآن، می توانید به سایت مجموعه رجوع فرمایید.

(لازم به ذکر است که چاپ سایر سور، بر اساس روش مذکور در حال اقدام می باشد)

 

دسته بندی اطلاعات هر سوره

 از روشهای بسیار کارامد و نوین در حفظ و یا تثبیت سور قرآنی، دسته بندی آنها بر اساس موضوعات مطرح شده در هر سوره می باشد که خود، نوعی برجسته سازی محسوب می گردد.

با توجه به این مهم می توانید بسیار سریع تر به آیه ی مد نظر، دست پیدا کرده و جایگاه آن را به ذهن آورده و نهایتا آن را تلاوت کنید.

برای نمونه به دسته بندی موضوعی سوره ی مبارکه ی بقره توجه فرمائید:

 

فضای سوره مبارکه بقره:

{صفحه ی 2 الی 5}

بحثهایی در مورد صفات متقین، کفار و منافقین، تحدی، بشارت به مومنان و صفات فاسقین 

{صفحه ی 6 الی 16}

بحثهایی در مورد خلقت حضرت آدم (ع) و سجده ی بر او، بررسی برخی حالات بنی اسرائیل

{صفحات 17 الی 21}

بحث ناسخ و منسوخ، نقد برخی صفات و تفکرات اهل کتاب، اشاره به قسمتی از داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل و یعقوب (ع)

{صفحات 22 الی 26}

بحثهایی در خصوص تغییر قبله، اشاره به مشکلات دنیا، حفظ شعائر، آیات توحیدی و حرمت برخی مأکولات

{صفحات 28 الی 32}

بحثهایی در خصوص وجوب قصاص، روزه و ماه رمضان، فلسلفه وجود ماه، قتال و برخی احکام حج

{صفحات 33 الی38}

بحثهایی در خصوص وضعیت مردم در دنیا، انفاق، شراب و قمار، احکام بانوان

{صفحات 39 الی 49}

بحثهایی در مورد برخی احکام نماز، قرض، داستهایی از بنی اسرائیل (طالوت و جالوت)، آیت الکرسی، بخشی از سرگذشت عزیر نبی و حضرت ابراهیم (ع)، وضعیت انفاق کنندگان، ربا و تجارت 

 

به خاطر سپردن این فضا، در حفظ اولیه ی سوره و یا در امر تثبیت، بسیار موثر و کارامد است و نتایج شگرفی را به دنبال خواهد داشت و همانطور که اشاره شد، احاطه معنایی حافظ به عمده ی مطالب هر سوره، در زمره ی  توانمندیهای علمی بسیار مطلوب یاد می شود.(دقت کنید)

4010 :تعداد دفعات بازید بخشها
 
© 2010 Quran-Times team, All Rights Reserved.